TEROR, DEN DRUHÝ: Policejní razie v Praze kulminují

Po poklidném začátku června, který narušovaly jen lokální povodně, je aktuální situace v Praze kritická. Série policejních zatčení, která podle hradní mluvčí nebyla objednaná kanceláří prezidenta republiky, už druhý den komplikuje vládě Petra Nečase řízení země. Nejnovější informace přinášíme v podrobné on-line reportáži.
Těžkooděnci v ulicích, mnoho rodin přišlo o otce. Praha má za sebou noc plnou strachu.
Řádění policejních sborů v Praze kulminuje a bezpečnostní experti se shodují, že v současné nepřehledné situaci je naděje na záchranu prakticky nulová. Mnoho občanů prchá z metropole – ti šťastnější letecky, ostatní míří do pohraničí po vlastní ose, často i pěšky. Na Ústecku vznikla díky iniciativě krajských zastupitelů domobrana a byly zahájeny práce na lokálním opevnění.
Jako poslední dosud svobodné médium v ČR spouštíme na četné žádosti čtenářů on-line zpravodajství, abychom vyplnili informační vakuum a poskytli všem pronásledovaným alespoň základní údaje, nezbytné k úniku před policejním terorem. V redakci přivítáme odborníky na domácí organizovaný odboj, kteří budou události komentovat a rovněž zveřejníme seznam dosud funkčních úkrytů na území hlavního města Prahy i v dalších ohrožených oblastech. Zároveň dáváme čtenářům možnost, aby se prostřednictvím sociálních sítí ptali na vše, co je v souvislosti s policejním pučem bude zajímat. Po skončení akce nabídneme i sestřihy nejzajímavějších momentů, které připravujeme ve spolupráci s Českou televizí.
ON-LINE PŘENOS   situaci v ČR sledují Karel Valeš, Denisa Potůčková a krajské štáby
11:16 Dobré dopoledne, vítejte u on-line reportáže, mapující policejní pokus o státní převrat. Zatím nemáme žádné informace o tom, kde se vůdci pučistů momentálně nacházejí a zda skutečně plánují dorazit až do Poslanecké sněmovny.

11:28 Úřad vlády, jedna z lokalit policejního řádění, sídlí ve Strakové akademii, eklektické novobarokní budově na levém břehu Vltavy na Malé Straně. Byla vystavěna v letech 1891–1896 podle návrhů architekta Václava Roštlapila. Pod kupolí jsou umístěny sochy od Josefa Maudra.

11:41 Přicházejí první důkazy, že akce Policie ČR je od počátku nelegální. Tři policejní vozy, včera zasahující na Úřadu vlády, měly prošlou technickou kontrolu.

Tři policejní vozy zasahující na Úřadu vlády měly prošlou technickou kontrolu

Pražská policejní razie byla od začátku nelegální, oznámila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Celý článek…
11:52 Masivní policejní razie pokračují na území celé České republiky, včetně konspiračního bytu brněnského aktivisty Matěje Hollana. Pyrotechnici na místě zneškodnili několik nebezpečných dětských hraček, vyrobených ze závadných plastů, jejichž držení je na území ČR zakázáno. „Vinu doznávám, padni komu padni,“ uvedl Hollan.

12:04 Policisté zatím nezasahovali v hostingové firmě banán.cz, CzechPointu ve Štěchovicích ani v objektu, kde sídlí zednictví Chvístek, Ostrava. Na místě však pro jistotu čekají televizní štáby.

12:09 Včera po odjezdu policie zůstala Strakova akademie zcela prázdná a bez dozoru, čehož okamžitě využili bezdomovci z nedalekého Klárova. Dnes je na Úřadu vlády očekáván příjezd filmařů Víta Klusáka a Filipa Remundy, kteří zde budou natáčet první záběry nového dokumentu.

12:18 Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský vyvrací obavy obyvatel Bavorska, Saska a Braniborska, že se policejní akce může přenést také na jejich lokální politiky: „Je to čistě česká akce, která neopustí prostor mezi Šumavou a Beskydami.“

12:24 Česká televize zřejmě vypátrala Romana Janouška příliš brzy a zastihla ho zcela nepřipraveného. Během rozhovoru si aplikoval opalovací krém, na dotazy reagoval zmateně a stále opakoval, že osobu vietnamské národnosti pacifikoval neúmyslně.

12:32 Prosíme ženy v domácnosti, které se domnívají, že byly rovněž sledovány Vojenským zpravodajstvím, aby se hlásily na krizovou linku 724 515 000.
Před vilou vlivného lobbisty Rittiga byl zadržen podezřelý student, který se dlouhé hodiny zdržoval na místě zásahu a podle policie svou nepřetržitou gestikulací mařil vyšetřování.
12:39 Zadržené bankovky budou v oběhu chybět, potvrdila Česká národní banka a vyzvala občany k přechodu na výměnný obchod. Směnné kurzy budou vyhlášeny na mimořádné tiskové konferenci v 17:00. Na veřejnost unikly již některé položky z kursovního lístku, např. pecen chleba by měl být měněn za funkční GPS navigaci nebo předplacenou telefonní kartu.

12:47 Na Malostranském náměstí lynčuje dav provokatéra, který se identifikoval falešným průkazem ÚOOZ a vyptával se na adresu sídla Poslanecké sněmovny.

12:54 Ministerstvo financí navrhuje, aby státní úřady, které rozdělují finance v souladu s platnou legislativou, získaly tzv. Protikorupční kolek. Návrh, který má v nejbližších dnech projednávat vláda, počítá s tím, že kolky by přiděloval Finanční analytický útvar MFČR. „Předešlo by se tak nepřehledným situacím, jaké právě prožíváme,“ komentoval návrh ministr Kalousek.

13:09 Podle Borise Šťastného nepřispívají současné policejní razie ke klidu na práci a ztěžují život lidem postiženým povodněmi: „Mluvil jsem s premiérem, na dnešek plánoval návštěvu v Ústí nad Labem, kde chtěl občanům vlít novou naději do žil. Teď budou jistě zklamáni.“
13:12 Včerejší den, který vstoupí do českých dějin díky pokusu o policejní převrat, je 164. dnem roku podle gregoriánského kalendáře. Narozeniny oslavili německý herec srbského původu Gojko Mitič, francouzský fotbalista Florent Malouda a etiopský vytrvalostní běžec Kenenisa Bekele.

13:18 Primátor Prahy na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že zákaz vstupu do parků snížil počet sebevražd v Praze o 20 procent a navrhl zákaz prodloužit na dobu neurčitou.

13:23 Údajný výskyt rakouských policistů u vily Iva Rittiga nebyl porušováním mezinárodních smluv ani našich zákonů, sdělil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „V našem státě platí pravidlo volného pohybu policistů. Zvláštní povolení by museli mít pouze v případě zásahu v Zalitavsku nebo Bosně. V Předlitavsku je povolení vyžadováno jen na území Haliče,“ upřesnil Schwarzenberg.

13:31 Sousedi exposlance Tluchoře z okolí jeho letního sídla v chorvatském Šibeniku se jeho zatčení podivují: „Byl to dobrý člověk, vždy nechával spropitné, což se o mnoha Češích říct nedá, a v noci jezdíval na jachtě do zálivu krmit ryby,“ vzpomíná vinárník Ante Županić.
Michala Haška zastihli reportéři ČT během pozorování poklesu hladin vodních toků na Mělnicku. Hejtman vyjádřil naději, že podobně jako letos Moravu minuly povodně, tak bude ušetřena také před policejním terorem, který se aktuálně šíří z Prahy.
13:36 Prezident Miloš Zeman nabídl personální pomoc vytíženým policejním složkám provádějícím realizaci. Je ochoten poskytnout až 20 příslušníků Hradní stáže.

13:53 Zrušená tisková konference policejního prezidia, kde měl být včera v 15 hodin představen nový šéf protikorupční policie, bude dnes nahrazena sérií improvizovaných brífinků všech pěti rodin. Postupně bude upřesněno, kdo zalehl na matrace, kdo spí s rybami a kdo dostal nabídku, kterou nelze odmítnout.

14:09 Václav Klaus ve svém prohlášení akcentoval pozitivní vývoj, jakým prošla za posledních 40 let Česká republika ve snaze o kultivaci veřejného života. „Zatímco při srpnových událostech roku 1968 tekla krev na barikádách a v listopadu 1989 milionový zfanatizovaný dav skandoval na Letné, dnes je v Praze klid,“ uvedl bývalý prezident. Podle pozorovatelů z Klausova Institutu vejdou současné události do učebnic politologie jako příklad kultivovanosti a politické kultury.

Nečasova vláda padla, k Praze se blíží tanky generála Okamury

Aktuální informace o probíhajícím státním převratu přinášíme v podrobné on-line reportáži. Celý článek…
14:23 Ministr financí Miroslav Kalousek nařídil uvést všechny letištní cisterny do pohotovostního režimu.

14:41 Poslanecký mandát složil hokejový reprezentant a držitel Stanleyova poháru Jiří Šlégr. Policie odmítla komentovat, zda zajistila i jeho zlato z olympiády v Naganu a světového šampionátu ve Vídni.

14:57 Pozor! V souvislosti s důkazní nouzí nasadí policejní kynologové speciálně vycvičené psy, kteří dokáží vyčenichat peníze i na zahraničních kontech.

15:11 VÍME PRVNÍ: Ke včerejšímu útoku se přihlásila skupina ÚOOZ, která operuje především ve střední Evropě. Podle videonahrávky odvysílané Českou televizí požaduje ÚOOZ za propuštění vězněných Čechů deset milionů korun v neoznačených bankovkách, místa v dozorčích radách a předčasné volby do Poslanecké sněmovny.

15:29 Geolog Václav Cílek naší redakci sdělil, že nejnovější nálezy zlata na Václavském náměstí pravděpodobně nemají přímou souvislost s výskytem nějaké dosud neobjevené žíly v centru města. Společnost Geoindustria přesto podala žádost o zkušební vrty v oblasti Národní – Můstek – Revoluční. Podle tiskového mluvčího budou vrty provedeny rychle a provoz na trase metra B se přeruší pouze na tři měsíce.

15:41 Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, situace v hlavním městě se postupně stabilizuje. V noci z pátku na sobotu se očekávají již jen lokální domovní prohlídky, ojediněle zadržení a výslechy.

• Zůstaň klidný. Neutíkej, nehádej se, nesnaž se mařit zatčení. Vyhni se neodbornému ničení kompromitujících dokumentů na poslední chvíli.
• Máš právo mlčet. Pokud nechceš vypovídat, oznam to policistům provádějícím realizaci a přítomným novinářům.
• Máš právo na telefonní hovor. Zavolej svému právníkovi a informuj ho o situaci. Pokud v tom jede s tebou, zavolej někomu z rodiny nebo přátelům. Pokud jsou v tom namočeni i oni, volej knězi. Není-li bezpečné ani to, hovoru se vzdej.
• Zapamatuj si čísla zatýkajících policistů. V cele předběžného zadržení si vypočítej největšího společného dělitele těchto čísel.
• Osobní prohlídku ti musí provádět osoba stejného pohlaví. Rozměry ani rasu předpisy nedefinují.
• Chovej se zdvořile a nenápadně. Pokud na tebe bude uvalena vazba, neprovokuj spolubydlící svými kontakty a zdroji.
• Nic neplať. Nenuť dozorci obvyklých deset korun, když ti přinese oběd. Ve vazbě se za jídlo neplatí.
• Svou neúčast na příští schůzi PSP nemusíš hlásit. O tvém zadržení se všichni dozvěděli z tisku a párování už bylo domluveno i bez tebe.

Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: