Na žádost Saúdské Arábie uzavřena automobilka General Motors

Americké úřady přikročily k uzavření automobilového koncernu poté, co bylo prokázáno, že GM dlouhodobě prodávají více jak 45 procent vyráběných produktů ženám. Ty pak zakoupená vozidla často i řídí, což je v rozporu s legislativou Saúdské Arábie.
Automobily zabavené při policejní razii nebyly opatřeny registračními značkami.
Během policejní razie v detroitské automobilce byl zatčen šéfdesignér General Motors Ed Welburn s týmem jeho nejbližších spolupracovníků. Na místě byly zabaveny miliony dolarů v hotovosti, firemní akcie a stovky automobilů, z nichž většina neměla ani registrační značky.
Výrobci neustále přicházejí s inovacemi, díky kterým se automobily stávají atraktivnější pro ženskou klientelu.

Díky inovacím výrobců se automobily stávají stále atraktivnější pro ženskou klientelu.

Welburn zůstává ve vazbě

Welburn nyní čelí obvinění, že svévolně zasahoval do výrobního procesu firmy a neustále přicházel u mnoha modelů s inovacemi. Díky tomu získávala vozidla postupně stále atraktivnější parametry pro ženskou klientelu koncernu.
Soud bude v nejbližších dnech rozhodovat o Welburnově vydání do Saúdské Arábie, nejprve však chce projednat jeho žádost o propuštění na kauci. Rozhodnutí soudu se čeká nejdříve v pátek a do té doby zůstane obviněný ve vazbě.

Připojení k dohodě ACTA výměnou za přísnější postihy žen

Saúdská Arábie ženám řízení aut přímo nezakazuje. V zemi jsou však platné pouze místní řidičské licence, a ty jsou vydávány pouze mužům. Řízení bez licence je nelegální téměř ve všech státech světa

Saúdská Arábie ocenila vstřícný postup úřadů v USA a současně přislíbila, že zváží připojení k obchodní dohodě proti padělatelství, známé pod zkratkou ACTA, požaduje však její rozšíření. V zemi je totiž automaticky považován za padělek i řidičský průkaz, pokud jej vlastní žena. Aktuální verze dohody ACTA ale zatím s žádným postihem za šíření takových plagiátů nepočítá.
Saúdský ministr dopravy připravuje návrh, podle kterého by se na hranicích států dohody ACTA ženám odebírala vozidla a řidičská oprávnění. Přistižené ženy by se poté zúčastnily povinných rekvalifikačních kursů, během kterých se odnaučí řídit. Saúdská Arábie se rovněž nabídla, že je ochotna na vlastní náklady poskytovat tyto specializované odvykací kursy na svém území.
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: