Evropa má nového trpaslíka: Severní Slovinsko

Prvního října přibude na mapě Evropy nový stát jménem Severní Slovinsko. Dohodli se na tom premiér Slovinska Borut Pahor s prozatímním severoslovinským vojvodou (obdoba prezidenta pro menší země) Žukem Kridlovičem.
Demonstrace za nezávislost v centru Kozlje Gorky

Po úmorných desetiletích vzájemného osočování, posměšných karikatur v jižanském tisku a bojů o zisky z výroby sýra se tak Severoslovinci dočkají vlastního národního státu. Ve tvářích vůdců osvobozeneckého boje i obyčejných lidí lze rozpoznat radost, úlevu i budovatelské nadšení, ale Severniki, jak se členové tohoto národa označují, rozhodně nebudou mít na růžích ustláno.

Pětitriglav vám rozmění málokde. Má hodnotu milion korun.

Místo eura jalovec

Představitelé Eurozóny zatím odmítají vpustit nový stát do svého elitního klubu a nejsevernější země jižních Slovanů si tedy zavádí vlastní měnu. Základem je jeden triglav, jehož hodnota se definuje jako měsíční plat vojvody umenšený o daň z příjmu. Triglav má třista mangrtů, ty se dělí na čtyřiadvacet jalovců a každý jalovec lze dělit na dva prisojniky. Pokud se do Severního Slovinska chystáte a nevíte, kolik peněz si proměnit, vězte, že za gram kvalitního lokálního hašiše zaplatíte deset jalovců, prostitutku v centru hlavního města seženete za dva až tři mangrty, a pokud přijdete do obchodu s dvaceti triglavy, můžete si koupit celé Severní Slovinsko.

Sporný mamutí můstek v Planici

Vytyčování hranic mezi severní a jižní částí rozdělené země probíhalo hladce až na zdlouhavé vyjednávání ohledně největší historické památky – mamutího můstku pro skoky na lyžích v Planici. Až po třech dnech tuhých diplomatických bojů dospěly obě delegace ke kompromisu – můstek zůstane Slovinské republice, buben a dojezdový protisvah připadne Severoslovincům.

Severní Slovinsko – první země OSN
s animovanou vlajkou

Nově stanovená hranice uprostřed vyhlášeného sportovního areálu způsobila administrativní problém, který se však podařilo zdárně vyřešit uzavřením dohody o vybudování hraničního přechodu s celní a pasovou kontrolou přímo na odrazové hraně můstku. Obě země počítají se zrychleným režimem odbavování v době konání závodů Světového poháru v letech na lyžích.

Dalajláma mezi gratulanty

Bezprostředně po podpisu smlouvy o rozdělení obdržela budoucí vláda první blahopřejné telegramy z mnoha zemí všech kontinentů. Severní Slovinsko jako samostatný stát tak již uznaly Korutany, Kurdistán, Tibet, Severní Irsko, Severní Korea, Jižní Osetie, Východní Timor a Středoafrická republika.

Podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury jsou nyní na území Severního Slovinska přibližně tři turisté z České republiky, z toho polovina přes cestovní kanceláře, zbytek individuálně. „V tomto okamžiku nemáme informace o tom, že by byli zraněni nějací čeští turisté,“ uvedl Okamura.

Nové státy v kontextu Evropy
Uhradit koncesionářský poplatek

Další zprávy: